Küresel imtihanda iç hesaplaşma

 RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH’IN ADIYLA

HAMD ALEMLERİN RABBİ RAHMAN RAHİM HESAP VE CEZA GÜNÜNÜN MALİKİ ALLAH’A MAHSUSTUR. YALNIZ SANA İBADET EDERİZ VE YALNIZ SENDEN YARDIM DİLERİZ. BİZİ DOĞRU YOLA KENDİLERİNE NİMET VERDİKLERİNİN YOLUNA İLET.GAZABA UĞRAYANLARINKİNE DEĞİL.                   

VE ŞÜPHESİZ ALLAH DOĞRU SÖYLEDİ.

Selamun  Aleyküm kıymetli okuyucular uzun bir aradan sonra tekrar sizlerle kavuşmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyorum. Bu mutluluğu ve huzuru nasip eden RABBİME hamd senalar olsun .İçinden geçtiğimiz bu zor günler hakkındaki düşüncelerimi  bir nebze, en saf ve özgün haliyle size aktarmak niyetiyle kalemimden kağıdıma döktüm .Görüş ve yorumlarınızı kalben kabul ediyor ve yazımı keyifle okumanızı diliyorum .

 Bugün bir savaş var adına biyolojik savaş diyoruz. ‘Biyolojik Savaş’. Bi önceki yazımda bahsetmiştim, artık savaşlar topla tankla olmayacak diye  günümüzdeki örneklerinde de görüyoruz zaten. Toplar tanklar virüse ,askerler doktorlara,cepheler hastanelere dönüştü. Kazanan yok kaybeden gözümüzde büyüttüğümüz o  Avrupa’nın gözle görülmeyen boyutsuz bir virüse karşı tüm Dünya gözü önünde sağlık sisteminin , insani değerlerinin ve ekonomisinin yerle yeksanı…

ŞİMDİ DÖNELİM İÇ DÜNYAMIZA VE SORGULAYALIM EN OBJEKTİF BİÇİMDE;

  Hiç sorduk mu kendimize niçin bu musibet bizim başımıza geldi… Şimdi ne söyleneceğinizi de biliyorum Dünya da bir salgın var ve bu salgın tüm Dünyayı vurduğu gibi bizi de vurdu. Elbetteki gözle görülen  kısmı bu fakat bir imtihan boyutunu da göz önünde bulundurmalıyız.   Mukadderatçı biz Müslümanların sebeplere takılmaması gerekirken bunu sadece Çin  çorbaya yoramayız öyle değil mi ?

İşin madde boyutundan mana boyutuna acilen geçip bu yaşadıklarımızın bizim için bir imtihan olduğunu ve aslında RABBİMİZİN bize ne demek istediğini kendimize sormamız lazım.

Sebeplere takılma ey insan !

Ne de olsa sebepler kadere hizmet ederdi öyle değil mi?  Sebepleri düşünecek durum da değiliz çünkü üzülmemiz kahrolmamız , hüzünlenmemiz gereken çok daha önemli konular var.

Biz kovulduk!

Camiden kovulduk.

Huzurdan kovulduk.

Saadetten kovulduk.

Gönül kapılarından kovulduk.

İçinden geçtiğimiz bu durum gerçekten ektiklerimizi biçtiğimiz verimsiz mahsullerimizin çürük meyveleri olabilir mi ?

Herşeyi içinde barından ‘Oku’ emriyle  başlayan KURAN –I KERİM i kaç kez okuduk mesela hadi okuduk diyelim.

ANLADIK MI?

UYGULADIK MI?

İnsanların bir nevi kullanma kılavuzu olan KURAN –I  KERİM İ okuyup  ilim ,irfan ,fenni ,matematiği,bilimi apaçık gözler önüne serilmişken bilmiyordum haberim yoktu demek büyük bir cehalet olmaz mı ?

Tevhid dinine mensup olan bizler için iliklerimize kadar yaşayıp yaşamadığımızı sorguladığımız zamanlardan da geçiyoruz aynı zamanda … uzaklaştık çünkü Tevhitten uzaklaştık ,hurafelere daldık bidat karıştırdık inancımıza,sünnetleri terk ettik önce , sonra farzları gösteriş yaptık, yetinmedik daha çok dedik ALLAH verdi bu yetmez dedik ,daha da çok istedik şükürsüzlüğümüze kılıflar uydurduk ,aç yattı yanı başımızdaki komşular…  veren ele bile sövdük , kendimizin yapmadığı iyilikleri başkasının yaptığını görünce çekiştirdik, gözümüzün önünde harap olan hayatlara sessiz kaldık uyuduk uyandık . ALLAH versin dedik ,zalimi savunduğumuz zamanlar oldu, bir futbolcunun otomobili kadar konuşulmadı katledilen bebeklerin canları ucuzdu çok ucuzdu hayatlar .iki dakikalığına izlediğimiz zulümleri beğenmeyip değiştirdik ya beğenmedik çünkü reklamlar daha tatlı geldi.nefisler coştukça coştu afetler gördük ,depremler ,cığ,yangın ,hortum ,aman dedik bu sefer de yırttık. Yırttık ya , ama gözümüzle göremediğimiz bir virüsten yırtamadık seni beni tüm insanlığı tehdit eden bir virüs adam ederdi belki kıyameti kopmuş nefislerimizi.

Neden olaylar Asya ve Avrupa da boy gösterince birden korkuya kapıldık oysa yıllardır yanıbaşımızda süren  maddi manevi sıkıntılarla boğuşan ülkeler ve o ülkelerin sakinleri yaşarken kulağımızın üzerine yatmayı marifet sanarak susmayı tercih  etme eylemine giriştik .Ama işler değişince ve bizler de işin içine dahil olunca o musibetler en savunmamız halimizde bizi ansızın yakaladığında bir anda feryat figan ordan oraya koşuşur olduk.

NE ÇABUK UNUTTUK YADA SAHİDEN UNUTTUK MU?

 DÜŞÜNÜRSEK;

Çad  susuz , Sudan abluka altında,Doğu Guta kimyasal bombaların esiri altında perişan,Uygur Türklerinin tarifsiz korkuları,Filistin ibadetleri var gücüyle engelleyen İsrail askerlerinin çemberinde,Afrika aç bitap ,Yemen hastalık ve ilaçsızlıkla boğuşuyor ve batı medyası da dahil olmak üzere neredeyse tüm insanlık kulaklarını kapatıp,hayatımıza kaldığımız yerden devam etmişliğimiz vardı ne yazıkki . Daha da açık konuşursak haberler de görüp ya bunların çilesi işte diyip geçiştirdiğimiz bu insanları ızdıraplarına dünyaca duyarsız kalmamızın geri dönüşü olucaktı tabi … etme bulma dünyasıydı nede olsa bu dünya. Davulun sesi sesi uzaktan hoştu .Neyi ektiysek onu biçicektik  bunu bilmeliydik bu hayatın adil bir dönüş sistemiydi.

Size neyi çağrıştırıyor bilmiyorum ama bana asırlar önce dönem dönem raydan çıkan toplumların helak olmasını anımsatıyor . Öyle ya neler gördü bu dünya sahte hocalar mı ,kalbi temiz hacılar mı ,kendini peygamber ilan eden meczuplarımı,sünnetsiz namazları ,farz kabul etmeyen KURAN tanımayan şaşırmışları mı .

Daha devam edebilirim öldürülen çocuklar, infal edilen bebekler,vahşice katledilen insanlar ,kul hakkıyla yoğrulmuş vicdanlar,ülkelerinden edilen insanların ayaklarına atılan çelmeleri, savaştan kaçarak saadete ve özgürlüğe gittiğini düşünerek umut yolculuğunun ölüm yolculuğuna dönüşeceğinden bir haber hiç beklenmedik bir şekilde cansız bedeninin kıyıya vurulan yavruların yaşadıklarını biraz olsun hissettiriyor mu bu yaşadıklarımız , biraz kendimizi bulabiliyor muyuz :

 ESARETLERİNDE

SEFALETLERİNDE

KEDERLERİNDE

***************************************************************************

Şuan sadece camiler değil tüm kliseler ,sinegoglar ve havralar ibadete kapatıldı.Yine sorduk mu kendimize bu tüm insanlığa verilmiş bir ceza olabilir miydi?

Dur artık kendine gel! toparlan ve tekrar insan olmayı insanca yaşamayı insanaları sevip saymayı ,doğayı ,hayvanları korumayı sevmeyi,sabretmeyi  yaşadığın olumsuz olayda hayır arayıp raydan çıkmış yolunu rayına sokmayı öğreten ilahi bir mesaj olamaz mı?

İncitme ,koparma kırma ,dökme ,israf etme,umutsuz olma ,huzursuz olma,kusursuz arama ,bu zaman senin şikayet zamanın değil yeniden başlaman savrulduğun o limandan çıkıp yoluna arınmış ve manevi yönden güçlenmiş bir şekilde çıkmayı başarabileceğin bir imtihan olduğunu düşündün mü?

 ‘’EY RABBİMİZ! Biz,kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve merhamet etmezsen hüsrana uğrayanlardan oluruz.’’dediler. ARAF SURESİ 23.AYET

  Ve eğer hala iyiye ve güzele dair  bir şeyler  yapmak istiyorsak ;

Kollarımızla sarılamadığımız ailemize tamda şimdi kalbimizle sarılalım.

Gözlerimizle masumca sevelim hissettirelim. Varlığımızın önemini neden bu dünyaya getirildiğimizi ,ne için kul olduğumuzu,ne için yaşayıp ,öldüğümüzün idrakını ,hayatımızdaki tüm insanların önemini tüm bunların RABBİMİZden  gelen birer nimet olduğunu her nefes alışımızda nakşedelim gönüllerimize, ona göre şükrümüzü ihya edip hayatımızın geri kalan kısmını yaşayalım.

 *****************************************************************

 Son günler de sokağa çıkma yasağında o yaşananlar tüm kuralların ihlal ediğildiği Covid -19 un tüm hızıyla yayılmasına sebep olabilecek temasların zemininin atıldığı o anlar gerçekten beni bir kez daha düşündürdü. Gerçekten ne yapıyoruz biz. İki hafta sonra mübarek RAMAZAN –I ŞERİF kapımızdayken bu kadar nefislerimize sahip çıkamayıp kendimizi haftalarca açmışcasına sokağa atmamız düşündürücü. İmtihandan imtihana koştuğumuz şu günler de olaylara bi gıdım mana gözüyle bakmayı deneyelim olur mu? Çünkü o zaman her şey daha açık ve anlaşılır gelecek. Kimseyi suçlamadan , bahanelerden uzak ,şeffaf  önümüze serilecektir.

Sözlerimi çok sevdiğim üstadın tam da bizi ve içinde bulunduğumuz durumu anlatan o cümleleriyle bitirmek istiyorum.

Yaşamak için yaşama hakkını kazanmak lazım. Bütün dünyanın ve kendi kendimizin ihanetine uğradık.Kendi değerlerimizi tebliğ hakkından mahrumsak,ölürüz kurtuluş başkasından beklenmez.

 SELAM VE DUA İLE

YAĞMUR ALBAYRAK ZENGİN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yağmur Albayrak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak HABER266 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan HABER266 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler HABER266 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı HABER266 değil haberi geçen ajanstır.


ZEYTİNLİ KÖYÜ ASFALTA 30 ADIM 2,5 KAT YÜZDE 30 İMARLI 800m2 ARSA

ZEYTİNLİ KÖYÜ YOLU ÜZERİNDE ​ KÖYE 1 KİLOMETRE MESAFEDE AKÇAYA VE  DENİZE  İSE SADECE 3 KİLOMETRE UZAKLIKTA ANA ASFALTA DA YALNIZCA 30 ADIM MESAFE...

0537 226 08 39 EMRE DÖNMEZ

AKÇAY ALTINKUMDA KALORİFERLİ ASANSÖRLÜ AYRI MUTFAK 2+1 LÜX DAİRE

ALTINKUM MAHALLESİNDE ; ​ DOLMUŞ GÜZERGAHI ÜZERİNDE MARKETLERE , SEMT PAZARINA , DENİZE VE KORDONA YÜRÜYÜŞ MESAFESİNDE LOKASYON OLARAK YENİ BİNALA...

0536 316 74 86 EMRE DÖNMEZ

AKÇAY SARIKIZ DA AYRI MUTFAKLI ARA KAT ÖN CEPHE 2+1 FIRSAT DAİRE

AKÇAY SARIKIZ MAHALLESİNDE ; ​ DOLMUŞ GÜZERGAHININ TAM ÜZERİNDE MARKETLERE VE SEMT PAZARINA ÇOK AMA ÇOK YAKIN KONUMDA DENİZE VE KORDONA İSE SADECE...

0536 316 74 86 EMRE DÖNMEZ

ALTINKUMDA KALORİFERLİ ASANSÖRLÜ ANKASTRE MUTFAKLI SIFIR LÜX 1+1

ALTINKUM MAHALLESİNDE ; ​ DOLMUŞ GÜZERGAHI ÜZERİNDE MARKETLERE , SEMT PAZARINA VE SAHİLE YÜRÜYÜŞ MESAFESİNDE 4 KATLI SIFIR BİNADA DIŞ CEPHE MANTO...

0537 226 08 39 EMRE DÖNMEZ

AKÇAY SARIKIZ DA DENİZE 70 ADIM İÇİ YAPILI AYRI MUTFAK 2+1 DAİRE

AKÇAY MERKEZ DE ; ​ DOLMUŞ GÜZERGAHININ TAM ÜZERİNDE MARKETLERE VE SEMT PAZARINA ÇOK AMA ÇOK YAKIN KONUMDA DENİZE VE KORDONA İSE YALNIZCA 70 ADIM...

0536 316 74 86 EMRE DÖNMEZ

ALTINKUM DA ; SİTE İÇERİSİNDE OTOPARKLI AYRI MUTFAKLI ÇİFT WC Lİ 135 m2 KELEPİR 3+1 DAİRE

EMRE DÖNMEZ

AKÇAY - ORJAN YOLU ARASI DENİZE YAKIN YATIRIMLIK İMARLI ARSALAR

AKÇAY - ORJAN YOLU ARASINDA - KONUM OLARAK EDREMİT / ÇIKRIKÇI MEVKİ OLARAK GEÇEN - ASFALTA 400 METRE MESAFEDE - DENİZE 700 METRE MESAFEDE BULUNAN - AY...

0532 636 48 61 EMRE DÖNMEZ

ALTINKUM DA ; MERKEZİ SİSTEM KALORİFERLİ ASANSÖRLÜ

ALTINKUM MAHALLESİNDE ; DOLMUŞ GÜZERGAHI ÜZERİNDE MARKETLERE , SEMT PAZARINA VE SAHİLE YÜRÜYÜŞ MESAFESİNDE 4 KATLI SIFIR BİNANIN İKİNCİ KATIN...

0536 316 74 86 EMRE DÖNMEZ

ALTINKUM MERKEZDE DENİZE 200 METRE KALORİFERLİ 2+1 FIRSAT DAİRE

ALTINKUM UN TAM MERKEZİNDE ; ​ DOLMUŞ GÜZERGAHI ÜZERİNDE MARKETLERE , CAMİYE , SAĞLIK OCAĞINA VE ECZANELERE 1 DAKİKALIK YÜRÜYÜŞ MESAFESİNDE O...

0536 316 74 86 EMRE DÖNMEZ

EDREMİT ÇIKRIKÇI DA KADASTRO YOLU OLAN 7100 m2 YATIRIMLIK TARLA

EDREMİT - ÇIKRIKÇI DA ; ​ KADASTRO YOLUNA CEPHELİ ANA YOLA ÇOK YAKIN KONUMDA TARIM ARAZİSİ OLARAK KULLANIMA MÜSAİT ELEKTRİK VE SU PROBL...

0532 636 48 61 EMRE DÖNMEZ

Anket Yasakların kalkması ve normalleşme süreci kararları doğru mu?