Reklamı Kapat

Ahmet Akın: "Modelimiz, yaşanabilir kentsel dönüşüm"

CHP Türkiyenin deprem gerçeği ve yaşanabilir kent kültürünün korunması amacıyla gerçekleştirilecek kentsel dönüşümün temel ilkelerini belirledi. Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm adıyla tanımlanan temel ilkelerin şeffaflık uzlaşı ve adalet olacağı esas olanın yerinde insan ve çevre odaklı dönüşüm olması gerektiği vurgulandı.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun talimatıyla Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın başkanlığında kurulan Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm Masası deprem felaketi yaşayan İzmirde çalıştay gerçekleştirdi.

Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm Çalıştayında uzman akademisyenler Ankara İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin temsilcileri ile meslek odası yöneticileri katılırken çalıştayın sonunda CHPnin kentsel dönüşümde temel ilkelerinin yer aldığı bir sonuç bildirgesi hazırlandı.

Çalıştayda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın CHP Enerji ve Altyapı Genel Başkan Yardımcılığı olarak yürüttükleri çalışmalarda kentsel dönüşüme dair teorik incelemelerin yanı sıra uygulamaya dönük faaliyetlerde de bulunduklarını söyledi. CHPli belediyelerimizin projelerini iktidarımızda uygulayacağımız örnekler anlayışla ilkelerimize göre incelemekteyiz diyen Ahmet Akın şunları söyledi:

İKTİDARIN UYGULAMALARI VATANDAŞLARIMIZI KORKAR HALE GETİRDİ

CHP olarak kentsel dönüşümü afet riskine karşı ciddi bir hazırlık niteliğinde görmekle birlikte daha büyük kapsamda konuyu ele almaktayız. Yaşanabilir konutlar doğa sosyal ve kültürel alanlar yani geleceğimizin çocuklarımızın yaşam standartlarını yükseltmek de önemli görevlerimizdendir. Yerinde ve toplum yararına dönüşüm konusu da olmazsa olmaz ilkelerimizdir. İktidarın uygulamaları ise bu anlayıştan o kadar uzakta ki yurttaşlarımız belediyelerimizin uygulamaları olana kadar kentsel dönüşüme korkuyla yaklaşmaktaydı. Çünkü iktidarın uygulamaları kentsel dönüşümü zorla anlaşmadan evinden çıkarılmak uzaklara taşınmak anlamına getirmişti. Yıllarca süren çalışmalara rağmen evine kavuşamamak kavuştuğu zaman da yaşanabilir olmaktan uzak ev ve çevreyle karşılaşmak yurttaşlarımızı korkar hale getirdi. Ancak belediyelerimizin ilkelerimiz doğrultusunda yaşama geçirdiği uygulamaları bu korkuyu yenmeye neden oldu. İnşallah iktidarımızda da her bölgenin ihtiyaçlarına göre ama ana ilkelerimizden sapmadan tüm ülkemizde aynı anlayışı egemen kılacağız. Kötü örnek örnek değildir. Bundan dolayı bizim modelimiz Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm olarak anılacaktır.

Sonuç bildirgesinde Türkiyenin kentleşme deneyiminin oldukça hızlı edinmiş ülkelerden biri olduğu bu durumun çeşitli aksaklıkları da beraberinde getirdiği ifade edildi. Sonuç bildirgesinde Geldiğimiz noktada bu aksaklıkların tamamının kısa vadede giderilmesi mümkün değildir. Bu nedenle kentsel dönüşüm büyük bir titizlikle merkezi yönetim ve yerel yönetim iş birliğiyle ele alınmalı belirlenen öncelikler ve risk durumları göz önünde bulundurularak bir devlet politikası haline gelmelidir denildi.

İNSAN VE ÇEVRE ODAKLI YERİNDE DÖNÜŞÜM

Sonuç bildirgesinde CHPnin kentsel dönüşüm konusunda belirlediği temel ilkeler ve önerilere ilişkin yol haritası 10 madde halinde şöyle sıralandı:

1. Dönüşüme rant odaklı değil insan ve çevre odaklı bakılmalıdır.

2. Esas olan yerinde dönüşümdür. Temel ilkeler şeffaflık uzlaşı ve adalet olmalıdır.

3. Merkezi yönetim ve yerel yönetim iş birliğinin sağlanacağı mülkiyet hakkının ihlal edilmeyeceği ve uygulamada karşılaşılan aksaklıkların giderildiği bir kentsel dönüşüm yasası hazırlanmalıdır.

4. Kentsel dönüşümün planlanması uygulanması ve her aşamasında ilgili meslek odalarının sivil toplum örgütlerinin bilim insanlarının ve dönüşüm bölgesinde yaşayan yurttaşların aktif katılımı sağlanmalı denetim kanalları açık tutulmalıdır.

5. Yaşanabilir Kentsel Dönüşümün deprem sel iklim değişikliği ve diğer afet risklerine karşı kentsel dayanıklılığı arttırmanın yanında konut dışı dönüşümle iyi bir çevrede yaşama anlamına geldiği unutulmamalıdır.

6. Doğaya ve tarihe saygılı bir kentsel dönüşüm hedeflenmelidir.

7. Dezavantajlı gruplar ve engelli yurttaşlar kentsel dönüşüm sürecinde öncelenmelidir.

8. Kentsel dönüşüm kentin kimliğini ve zaman içinde oluşan toplumsal ilişkileri yok etmemelidir.

9. Kamu yönetimi her aşamada garantör olmalı ve yurttaşlar sadece yönetimle muhatap edilmelidir.

10. Eğitime sağlığa kültüre ve spora yönelik yapılardan taviz verilmemelidir.

15 Mar 2021 - 10:53 - Balıkesirgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak HABER266 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan HABER266 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler HABER266 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı HABER266 değil haberi geçen ajanstır.Anket Yasakların kalkması ve normalleşme süreci kararları doğru mu?