İlkyardım Eğitimi Kursu Var Mı?

Zorunlu temel ilk yardım eğitimi sağlık bakanlığı tarafından 16 saatlik bir eğitim olarak belirlenmiştir. Bakanlıkça faaliyet kodlarına göre sınıflandırdığı çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde 10 kişiden bir kişi, Tehlikeli sınıftaki her 15 kişiden bir kişinin ve Az tehlikeli sınıftaki 20 kişiden bir kişinin 16 saatlik 2 gün süren temel ilk yardım eğitiminin alınmasını zorunlu kılmıstır.

Zorunlu temel ilk yardım eğitimi sağlık bakanlığı tarafından 16 saatlik bir eğitim olarak belirlenmiştir. Bakanlıkça faaliyet kodlarına göre sınıflandırdığı çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde 10 kişiden bir kişi, Tehlikeli sınıftaki her 15 kişiden bir kişinin ve Az tehlikeli sınıftaki 20 kişiden bir kişinin 16 saatlik 2 gün süren temel ilk yardım eğitiminin alınmasını zorunlu kılmıstır.

Çalışan Sayısı 1 kişiyle bile sınırlı olan (Tehlike sınıfı ne olursa olsun) işletmelerde temel ilkyardım eğitimi zorunludur.

Kayıt için gerekli evraklar

Temel İlkyardım Eğitimi için Nüfus Cüzdan Fotokopisi 1 Adet Fotoğraf

İlkyardım Yenileme Eğitimi İlkyardım Sertifikası  1 Adet Fotoğraf Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

ilkyardımcı Sertifikası Kayıpsa ,150 TL kayıp belge ücretini İl Sağlık Müdürlüğü Döner Sermaye Hesabına yatırıp dilekçe ile başvurmalıdırlar.

Eğitim

Toplam 14 ana başlık altında 16 saat 2 günden oluşan teorik ve uygulamalı bir eğitimdir. Eğitim kitabı ve araç gereçleri kurumumuz tarafından ücretsiz sağlanmaktadır.

Sınıflar bir eğitmen için 7 kişi ile sınırlıdır.

Maksimum 21 kisi ile sınırlandırılmıştır, 7 kisi ve katları olan herbir katılımcı için 2. Ve 3. Eğitici zorunludur.

Sınav

Eğitim sonunda katılımcıların değerlendirme sınavına katılmaları zorunludur.

Değerlendirme sınavı 2 bölümden (teorik ve uygulamalı) oluşmaktadır.

Katılımcıların 2 sınav hakkı vardır.

Sınavlar ücretli olup ilk sınav ücreti kurumumuz tarafından karşılanmaktadır.

Sınavlar hafta sonları yapılmaktadır.

Her bir sınav grubu 10 kişiden oluşmaktadır.

Sertifika

Sınavı başarıyla geçen katılımcılara İlk Yardım Eğitim Sertifikası ve İlk Yardımcı Kimlik Kartı verilmektedir.

3 yıllık geçerlilik süresi olan sertifikaların güncelleme eğitimleri yapılmalıdır.

Sertifikalar Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş kurumlar tarafından verilebilmektedir.

Ücretlendirme

İlk yardım etiğimi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için çekinmeden 0216 606 20 00 numaralı telefondan bizi araya bilirsiniz.

İlk yardım eğitici eğitimi fiyatları dönem dönem değiştiğinden güncel fiyat hakkında ve diğer sorularınız için lütfen çekinmeden bizimle iletişime geçiniz.

İlkyardım, hayati tehlike varlığında ya da kaza durumunda, sağlık ekipleri olay yerine gelene kadar var olan durumun daha da kötüleşmesini önlemek veya hayat kurtarmak için yapılan ilaçsız uygulamalara denir. Yaşamın her alanında ilkyardıma ihtiyaç duyulabilir. Bundan ötürü bu konuda bilinçli olmak ve bilinçsiz müdahaleden uzak durmak gerekir.

İlkyardım sırasında öncelikli amaç, hayati tehlikenin ortadan kaldırılması ve kaza geçiren kişinin yaşamsal fonksiyonlarının sürdürülmesinin sağlanmasıdır. İlkyardım kapsamında yapılan müdahaleler muhakkak ilkyardım eğitimi almış bir kişi tarafından uygulanmalıdır.

Bilinçli ve doğru bir şekilde uygulandığında, yaralanmanın etkisini önemli ölçüde azaltan ve hayati durumların ciddiyetini yok eden ilkyardım, zamanla yarışılan önemli anlarda çok büyük önem taşır. Beklenilmeyen durumlar ile mücadele etmek için her zaman yeterli malzemeye sahip, erişilebilir ve eksiksiz içeriği bulunan ilkyardım dolabı ya da çantası olması çok önemlidir.

En İyi İlkyardım Eğitimi Kursu İstanbul

Yaşam boyunca insanlar hem başkaları hem de kendileri için ilkyardım gerektiren durumlar ile karşılaşabilirler. Doğru şekilde ve zamanında yapılmış ilkyardım prosedürleri yaralı kişinin hayatını kurtarabilir. Bu sebeple pek çok kurum, işe alım sürecinde çalışan adaylarına ilkyardım sertifikasına sahip olma gerekliliği sunar.

Günümüzde bu sertifikaya sahip olmak pek zor değildir. Pek çok eğitim kursu Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olup ilkyardım eğitimi verebilecek düzeydedir. İlkyardım eğitimi esnasında pratik ve teorik eğitimler verilir. Daha sonra gerekli sınavlardan başarı ile geçme koşulu aranır. İl sağlık müdürlükleri tarafından yapılan sınavlardan başarı ile geçen kişilere ilkyardım sertifikası verilir.

İlkyardım Eğitimi Fiyatları Ne Kadar?

İlkyardım eğitimi fiyatları her geçen gün değişiklik göstermektedir. Daha detaylı bir şekilde bilgi almak için ilkyardım eğitimi veren kurslara ulaşım sağlayabilir ya da iş yerlerini ziyaret edebilirsiniz.

İlkyardım eğitimlerinin içeriği şu şekildedir:

Genel ilkyardım bilgileri

Yaralı ya da hastanın ve olay yerinin değerlendirilmesi

Temel yaşam desteği

Kanamalarda ilkyardım

Yaralanmalarda ilkyardım

Donuk, sıcak çarpması ve yanıklarda ilkyardım

Burkulma, çıkık ve kırıklarda ilkyardım

Bilinç bozukluklarında ilkyardım

Zehirlenmelerde ilkyardım

Hayvan ısırmalarında ilkyardım

Burun, kulak ve göze yabancı cisim kaçmasında ilkyardım

Boğulmalarda ilkyardım

Hasta ya da yaralıyı taşıma teknikleri.

İlkyardım sertifikası sahibi olmak kadar bu sertifikanın kişinin yanında bulundurulması mecburiyeti de vardır. İş güvenliği ve İş Kanunu gereğince tüm işletme ve kamu kuruluşlarında ilkyardım sertifikası sahibi çalışan bulunması yasal bir koşuldur. Eğer yapılan işin niteliği az tehlikeli olan grupta ise her 20 personel için bir tane ilkyardım sertifikası sahibi çalışan bulunmalıdır. Eğer yapılan işin niteliği tehlikeli grupta ise her 15 personel için bir tane ilkyardım sertifikası sahibi çalışan istihdam edilmelidir.

22 Mar 2023 - 01:35 - Bilgi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak HABER266 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan HABER266 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler HABER266 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı HABER266 değil haberi geçen ajanstır.