Başkan Ergin, "Çalıştay bize ışık tutacak önümüzü aydınlatacak"

 Üç gün boyunca devam eden Ayvalık Turizm Vizyonu Çalıştay’ının son gününde ortak akıl masalarından çıkan istem ve öneriler Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğretim üyesi Prof.Dr. Ayhan Gökdeniz tarafından okundu.

+9
Haber albümü için resme tıklayın

 Üç gün boyunca devam eden Ayvalık Turizm Vizyonu Çalıştay’ının son gününde ortak akıl masalarından çıkan istem ve öneriler Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğretim üyesi Prof.Dr. Ayhan Gökdeniz tarafından okundu.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, çalıştaydan çok güzel önerilerin geldiğini ve kendilerine ışık tutacağını ve önlerini aydınlatacağını söyledi. Başkan Ergin,”İşin özünde bu çalıştayı neden yaptık? Önümüze bir vizyon koyalım olması gereken şeyler koruyarak büyütmekten söz ediyoruz. Bu sadece imar anlamında değil, bütün kentin korunmasına yönelik öneriler güzel öneriler var. Bunlar bize bu çalıştaydan sonra bize ışık tutacaktır önümüz aydınlatacaktır . Ayvalık Turizm Vizyonu Çalıştayı’nın. Ayvalık, Balıkesir ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi

Düzenlenen çalıştay ile herkesin çabalarını gördüklerini dile getiren Başkan Ergin emeği geçen herkese teşekkür ederek, çalıştayda gerçekleştirilen tüm konuşma ve ortak akıl masalarından gelen değerlendirmelerin bir kitapçıkta toplanarak tüm kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Gelen önerilerden bir kısmının proje olarak sürdürüldüğünü, bazılarının kısa ve uzun vadede yaşama geçirileceğini hatırlatan Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Gelen bazı öneriler var ki örneğin ulaşım ve otopark konuları bizi aşan konular, büyükşehir ve bakanlıklarla çözülecek konular. Bizim belediye olarak bütçemiz belli yapabileceğimiz faaliyet alanları bellidir. Ticaret odası ve bileşenleri ile ortak çalışmayı zaten biz birlikte yürütüyoruz. Örneğin şubat ayında EMITT fuarına Ticaret odamızla birlikte gidiyoruz” dedi.

Kültür rotaları konusuna da değinen Başkan Ergin, kısa bir süre sonra rotaların sonuçlanacağını duyurdu. Kentin korunarak büyümesi konusunda çalışmaların tamamlandığını ve revize imar planlarının hazırlandığını belirten Başkan Ergin, butik otel işletmeciliği konusunda da bir karara varılması gerektiğini hatırlattı. Butik otel konusunda halkla birlikte el sıkışarak karar alınması gerektiğini vurgulayan Başkan Ergin, koruma imar planlarının çok kısa süre içinde yaşama geçirmek istediklerinin altını çizdi.

Ayvalık’ta çok sayıda etkinlik yapıldığını, çok sayıda yapmak yerine nitelikli etkinlikler ile kente damga vurulması gerektiğine inandıklarını ifade eden Başkan Ergin şöyle konuştu:

“Ulusal fuarlara katılmaya gayret ediyoruz. Hep beraber bu fuarlarda özellikle gastronomi fuarlarında olmak isteriz. Ayvalık’ta cidde etkinlikler yapıyoruz, daha çok yapmak yerine vurucu etkinlik yapmayı gereğini hissediyoruz. Güçlü sivil toplum örgütlerimiz var. Bize çok güç veriyorlar. Her STK ayrı etkinlik yapmak istiyor, biz orada zorlanıyoruz. Nitelikli Ayvalık’a mal olacak etkinliklere dönüştürmeliyiz. Önümüzde UNESCO süreci var. Ciddi anlamda kalıcı listede yer almak istiyoruz. Ayvalık uluslararası gözle bakılıp korunması gereken bir alan. İmar afları Ayvalık gibi şehirlerde uygulanmaması gerekiyor. Kaçak yapılarla uğraşırken af geliyor UNESCO’ya nasıl gireceğiz. Bu açıdan daha uluslararası gözle korunması gerekiyor kentimiz. Sokak iyileştirme çalışmalarımız bu kentin olmazsa olmazı. Üç bine yakın tescilli yapıların korunması gerekiyor, bu anlamda belediye olarak belli bazı sokaklar için proje hazırladık kaynak arayışı içindeyiz, bazı sokaklar örnek olsun diye iyileştirerek, Ayvalık’ın böyle olması gerektiğini savunacağız.”

Kooperatif konusuna da değinen Başkan Ergin, baştan beri savundukları bir çalışma olduğunu, belediye çatısı altında önemli bir attıklarını belirtti. Belediye olarak öncülük ederek kooperatifçiliği tabana yaymayı hedeflediklerini vurgulayan Başkan Ergin, bu konuda ikna çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ayvalık’a mimarlık ve güzel sanatlar fakülteleri gibi okulların açılması gerektiğine değinen Başkan Ergin, “Mimarlık fakültesi için yer arandığını söylediler. Ayvalık’a yakışan bu fakültedir. Güzel sanatlar veya mimarlık fakültesi olmasıdır” dedi.

Çok sayıda dalış merkezinin bulunduğunu kırmızı mercanların önemli bir destinasyon olduğunu da işaret eden Başkan Ergin, gastronomi kenti Ayvalık’ta coğrafi işaret konusunda da lor tatlısına coğrafi işaret alındığını, ardından, papalina, kirli hanım peyniri, sepet peyniri, kara diken ve Ayvalık tostu gibi ürünler içinde coğrafi işaret alma girişimlerinin olduğunu söyledi. Başkan Ergin, “İşin özünde bul çalıştayı neden yaptık. Önümüze bir vizyon koyalım,olması gereken şeyleri koruyarak büyütmekten söz ediyoruz. Bu sadece imar anlamında değil bütün kentin korunması gibi bunlara yönelik öneriler, güzel öneriler var. Bunlar bize bu çalıştayda ışık tutacak önümüzü aydınlatacak. Bu çalıştayın ülkemize, Balıkesir’e ve Ayvalık’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

15 Oca 2023 - 16:37 - Balıkesir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak HABER266 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan HABER266 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler HABER266 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı HABER266 değil haberi geçen ajanstır.